Klára Olšáková

Klára Olšáková │cesta k angličtině

Anglicky umím díky magneťáku

Nikdy není důvod cokoli vzdát.

→ IF YOU CAN DREAM IT, YOU CAN DO IT.

Klára Olšáková, lektorka
Klára Olšáková, lektorka angličtiny

Zlaté (?) devadesátky

Chvíli po revoluci je těžké najít kvalitního učitele angličtiny. Ale moji touhu mluvit s „houkym buambouem v puse“ to nezastaví.

Každý víkend si nastavuji budík na nekřesťanskou hodinu, abych slyšela aspoň pár minut z vysílání BBC. Pro literaturu a kazety (taky jste je přetáčeli tužkou?) si jezdím vlakem do knihovny v Ústí nad Labem.

První křest angličtinářským ohněm zažívám na vysoké škole. Jeden semestr studuji v dánské Kodani v rámci Denmark’s International Study Program.

Doteď mě mrazí při vzpomínce na slova mého amerického kamaráda: „V jaké části Anglie jsi se naučila tak dobře anglicky?“.
Chlapče, v Litoměřicích. S českým učitelem, v paneláku u magneťáku…

Srdce mi tepe v rytmu walzu

Jakýkoli cizí jazyk se nejlépe naučíte podle mého oblíbeného motta: LIVE – LOVE – LEARN a language. Angličtinou (němčinou, albánštinou…) musíte žít a musíte ji milovat. Biflování jednou týdně ještě nikdy nikoho nerozmluvilo.

Já si kus Anglie přestěhovala do Litoměřic. Piju čaj s mlékem (otřásáte se?) a nořím se tu do knih George Orwella, J. R. R. Tolkiena, Agathy Christie, J. K. Rowling i Alison Weir. Obdivuji Sira Davida Attenborougha a na Pink Floyd nedám dopustit.

Tímhle přístupem jsem se učila sedm cizích jazyků a dodnes se sebejistě domluvím třemi z nich: anglicky, německy a albánsky.

Recept na úspěch?

  • poslouchejte rodilé mluvčí (stačí v podcastu)
  • nastěhujte si cizí jazyk do běžného života (už máte přepnutý mobil z češtiny do angličtiny?)
  • učte se po kouskách každý den (6×10 minut denně je víc než 1× 60 minut týdně)
Klára Olšáková, Kodaň
Klára Olšáková, Albánie

Nikdy není pozdě ZAČÍT

„Darling, stěhujeme se do Tirany.” Mé tehdy 37leté čelo se opotilo. Mám pár měsíců na to, abych ovládla albánštinu. S dvěma malými dětmi za zády. Na základy gramatiky si najímám učitele a při poslechu písničky „Vallja e veres“ klohním svůj první byrek (listové těsto plněné masem, zeleninou nebo sýrem).

Zvládla jsem to. Stejně jako vy zvládnete angličtinu. V jakémkoli věku a životní etapě.

Cizímu jazyku stačí dát jen svou pozornost, čas a energii. Na oplátku vám pak otevře dveře do světa plného nových přátelství, pracovních příležitostí i bezstarostného cestování.

Trocha administrativy na závěr

2003   státní jazyková zkouška z angličtiny a němčiny

2008   certifikát BEC Higher (C1)

2019   certifikovaná lektorka programu Jolly Phonics