Klára Olšáková

Klára Olšáková │cesta k angličtině
Advent s angličtinou

Spojte příjemné s užitečným: zahrajte si vánoční Dobble a pomozte Mariah Carey zpívat její odrhovačku

Angličtinu se o adventu učte bez učení. K pečení cukroví a vymetání pavučin si nalaďte rádio s anglickými songy. Nechte děti vyhrát vánoční Dobble. A ukažte jim, jaká stvoření kouzlí v pohádkách Dickense nebo Dr. Seusse. 

Zabavte se in English 🎲

S vánočním Dobble máte slovíčka v rukávu

Adventní věnec, vánoční ozdoby, perníčky. Slovíčka, která používáte jednou za rok, jsou na tom stejně jako váš stojan na stromek. Je potřeba je před Vánoci pořádně oprášit. Dejte se do toho s mým vánočním Dobble.

Při hře si procvičíte nejen vánoční slovní zásobu, ale také váš postřeh a reflexy. Překvapte děti společnou hrou pod stromečkem: SPOT IT – X-mas edition. A ne že budete těch 31 kruhů vystřihovat sami! I příprava hry je týmová záležitost. 

Oblíbenou obrázkovou deskovku si zahrajte anglicky

Zkuste si letos zahrát anglicky obrázkovou deskovku, kterou už možná máte doma. Pokročilí můžete vyzkoušet třeba Dixit nebo Krycí jména.

Pro začátečníky tu mám vánoční variantu klasické stolní hry Jméno-město-zvíře-věc: Categories Game – X-mas edition.

Přečtěte si anglickou pohádku 📚

Vánoce a pohádkové knížky… Přečtěte si letos i vy vánoční příběh v angličtině. Vůbec nevadí, pokud vaše angličtina ještě není dost pokročilá. Zvládnete to s literaturou pro děti. Každé slovo, kterému rozumíte, se počítá. Obrázky napoví zbytek. Nemusíte ani vyrážet do knihkupectví (ale můžete, protože nakupování knížek na Vánoce je stejně best of all). 

Read aloud na Youtube

Nasaďte teplé ponožky, pohodlně se usaďte a ponořte se na pár minut do světa anglických vánočních pohádek. 

  • Na Youtube hledejte „název knížky + read aloud“.
  • Vypravěč prolistuje knížku plnou obrázků.
  • Vy máte dost času poslouchat a číst zároveň.
  • Vůbec nevadí, když nerozumíte každému jednotlivému slovu.

Vyzkoušet si to můžete hned tady s pohádkou How the Grinch stole Christmas od Dr. Seusse. Co udělají Vánoce se stvořením, jehož srdce je o dvě čísla menší? 💗

Vánoční klasika v podcastu

Nejen milovníkům podcastů doporučuju adventní návštěvu na Luke’s English Podcast. Najdete tu klasickou A Christmas Carol od Charlese Dickense.

Přemýšlejte (anglicky) nad uplynulým rokem 💭

Sedět na gauči s talířem cukroví nemusíte jen u pohádek. Což takhle se sešitem plným angličtiny? A workbook se Santou na straně 89 tím opravdu nemyslím.

Stáhněte si brožurku YearCompass, která vás o Vánocích pěkně zpomalí. V první půlce zhodnotíte minulý rok, oslavíte své úspěchy a poučíte se z nezdarů. Druhá část je o budoucnosti. Budete snít, plánovat a připravovat se na nový rok. A možná u toho začnete i myslet v angličtině.  

Zaposlouchejte se do angličtiny a klidně si i zazpívejte 🎶

Zpíváte nebo hudbu prostě jen rádi posloucháte? Až (s Jankem Ledeckým) naplníte všechny vánoční sliby nejmíň sedmadvacetkrát, dejte na chvilku našim luhům a hájům haleluja. Prozkoumejte, co zrovna poslouchají vánočně naladění Britové.

Na Radiogarden naladíte téměř jakékoli místo na zeměkouli. Takže si o Vánocích můžete i trochu hudebně zacestovat. A ještě u toho stihnete napéct další plech rohlíčků.

S Lyricstraining si u vaší oblíbené písničky můžete angličtinu potrénovat pěkně aktivně:

  • nastavte si obtížnost od začátečníka až po experta
  • vyberte si song a pusťte si video
  • doplňte vynechaná slova z textu hned pod videem 

Vánoční slovíčka si za 4 minuty zopáknete u téhle mé doplňovačky All I want for Christmas is you. 

I know… Je to ještě ohranější než ten náš Janek. Snad je to tím, že je taky o splnění přání. Tak si nezapomeňte plnit ta vaše (nejen s angličtinou). O Vánocích i po nich. Radši po troškách, ale vytrvale. Užijte si advent!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *