Klára Olšáková

Klára Olšáková │cesta k angličtině

PROČ chcete umět anglicky?

Anglicky se naučíte (i bez talentu na jazyky), když víte přesně, PROČ to děláte. Vágní představy a tom, čeho chcete dosáhnout, vedou většinou jen k vágním výsledkům. A naopak. Nastavte si své jazykové cíle. Z výuky pak budete nadšení vy i vaše lektorka.   

Příběh ze života

S kamarádkou, která stejně jako já miluje angličtinu, jsme se dohodly, že budeme naše děti od malička společně učit anglicky pomocí písniček a společného tvoření. Vrhly jsme se do toho obě s nadšením. Měly jsme nápady a děti se učily nová slovíčka a věty. Čekala jsem, kdy za mnou syn přijde i mimo naše společná anglická setkání a bude chtít, abychom si spolu zahráli anglické bingo nebo přečetli pohádkovou knížku. Nikdy se to nestalo.

Jako pětiletý se jednoho červnového dne ocitl kvůli rodičům světoběžníkům v mezinárodní americké škole v Tiraně. Setkal se s panem ředitelem, který mu ukázal celou školu. Venku na něj zahýkal ve stáji oslík. Spatřil neznámý svět a pochopil, že teď do něj bude patřit.

Cestou z prvního průzkumu školy moc nemluvil. Když jsme se vrátili domů, zavřel se můj syn ve svém pokoji. Za pár minut měl na posteli vyskládané všechny své plyšáky. „Mami, jak se ti všichni řeknou anglicky?“ A bylo to. Hned po prvním setkání, na kterém pochopil, že patří do světa s angličtinou. Začalo mu to dávat smysl. Už věděl, PROČ je dobré rozumět a mluvit anglicky.

Obraz řady synových plyšáků nosím v hlavě napořád. Připomíná mi, co je opravdu základem člověčího konání a nejsilnější motivací našeho jednání. Jakmile víme PROČ něco děláme, jaké pohnutky nás k tomu vedou, čemu opravdu věříme, děláme to rádi a vytrváme u toho.

Definujte si, co vás motivuje učit se anglicky

Učení angličtiny je běh na dlouhou trať. Počítejte s tím, že přijdou i těžké chvíle. Možná nebudete chtít mluvit anglicky, protože to ještě neumíte (dokonale). Nebude se vám chtít jít na lekci angličtiny. Nebudete mít náladu na učení doma. Budete mít pocit, že se nikam neposouváte.

S každou překážkou se vypořádáte líp, jakmile si ujasníte své PROČ. Definujte si, co od učení očekáváte. Zkuste být co nejkonkrétnější. A nezapomeňte své cíle sdílet se svým lektorem angličtiny. 

Příklady, co můžete od učení chtít:

 • poradit si s většinou situací při cestování,
 • zvládat společenské konverzace v angličtině,
 • komunikovat anglicky při obchodních jednáních,
 • vyhledávat na internetu informace o …,
 • připravit se na prezentaci o … na konferenci,
 • přečíst si Agathu Christie v originále,
 • rozumět songům Eda Sheerana,

Máte-li dostatečně silný důvod, PROČ na své angličtině začít víc pracovat, vydejte se na cestu za vaším vytouženým cílem. Ráda vás doprovodím.

Mé PROČ:

 • Angličtinou vás naučím žít a milovat ji.
 • Věřím, že dobře rozumět a mluvit krásnou plynulou angličtinou se může naučit každý (pracovitý a vytrvalý) student.

Pokud se vám mé PROČ líbí, více o tom, JAK to dělám, a CO konkrétně pro vás mám, si můžete přečíst na mém blogu.

2 názory na “PROČ chcete umět anglicky?”

 1. Pingback: Jak jsem v albánském Durrësu začala psát blog… - KLÁRA OLŠÁKOVÁ

 2. Pingback: Co má angličtina společného se sportem?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *