Jedna hodina týdně v bazénu z vás delfína neudělá. S angličtinou je to stejné. Ani ten nejlepší lektor z Oxfordu vás ji nenaučí, když ji mezi lekcemi necháte jen tak ležet ladem. A přesně naopak. Díky vytrvalému samostudiu a trpělivé důvěře ve vlastní schopnosti se anglicky naučíte i bez letenky do UK.
→ Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
(Johann Wolfgang von Goethe)
Léto 2021: Sedím pod slunečníkem a sleduji své syny v moři. Jsou vybavení nafukovacími křidélky, ve vodě se pohybují strnule a mají strach z hloubky. Pobyt u moře tráví hlavně na břehu. Léto 2022: Kluci mají nasazené plavecké brýle, uvolněně splývají s vodou a užívají si pohyb v tomto živlu. Pořádají výpravy do hloubky na člunu. Šnorchlují, potápějí se a skáčou do moře ze skály.
Dostali se do říše plavců. Stálo je to jedno důležité rozhodnutí: přestat jen chtít a začít opravdu konat. Jeden rok se pravidelně a systematicky věnovali tréninku plavání. Ne vždy je to bavilo, často se jim na tréninky nechtělo. Ale vytrvali. Teď se rozhodnou, jestli si dál vytříbí jednotlivé plavecké styly, nebo jim to takhle stačí. Získali novou dovednost. Na celý život.
S angličtinou je to podobné. Stejně jako nezapomenete plavat, když už se to jednou naučíte, nezapomenete ani mluvit anglicky. Potřebujete se dostat na „magickou“ úroveň, na které cítíte, že anglicky umíte.
Anglicky se naučíte (i bez talentu na jazyky), když:
- víte přesně, PROČ se učíte a čeho chcete dosáhnout (o tom píšu podrobněji tady),
- učíte se PRAVIDELNĚ,
- jste VYTRVALÍ,
- v učení máte chytrý SYSTÉM a
- VĚŘÍTE SI, že to zvládnete.
Dosaďte si místo „učení“ klidně slovo „trénování“ a berte angličtinu jako sport. A lektory jako trenéry, kteří vás podpoří, namotivují a pochválí. Pomůžou vám posílit těchto pět základů úspěšného učení.
Za jak dlouho se naučíte anglicky?
Většina lidí zažívá pocit, že se anglicky domluví, na mírně až středně pokročilé úrovni B1+. Cambridge University uvádí, že dospělému, dobře motivovanému studentovi (s kvalitním lektorem a učebními materiály) trvá dosažení jazykové úrovně:
- A1: 90-100 hodin
- A2: dalších 100 – 150 hodin
- B1: dalších 160 – 240 hodin
- B2: dalších 180 – 260 hodin
- C1: dalších 200 – 300 hodin
- C2: dalších 300 – 400 hodin
Cesta k plynulé angličtině a pocitu „domluvím se“ trvá každopádně roky. Úroveň B1 získáte za 350 – 490 hodin poctivého učení. To znamená například 30 minut denně (3,5 hodiny týdně) po dobu 2 – 2,5 let. Angličtině musíte dát svou pozornost, čas a energii. Je to stejné jako se sportem. Zejména vaše vytrvalost a schopnost „nevzdat to“ (nikoli vrozený talent) rozhodne o vašem úspěchu nebo neúspěchu.
Učte se chytře
Každému z nás jde něco líp a něco hůř. A máme přirozeně tendenci dělat to, co nám jde líp. Může se vám tak stát, že některou dovednost při učení opomíjíte.
Podívejte se na svou angličtinu podle jednotlivých dovedností: čtení, poslech, psaní a mluvení (samostatné a rozhovor).
Zamyslete se, kolik angličtiny jste za poslední rok aktivně zažili:
- Kolik knih jste přečetli?
- Jaké podcasty nebo audioknížky jste poslouchali?
- Jaká videa a filmy jste viděli?
- Jak jste se u toho cítili?
- Rozuměli jste?
Co jste v angličtině za poslední rok sami aktivně „vytvořili“?
- Kolik hodin jste mluvili?
- Psali jste emaily, dopisy, příběhy?
- Jak jste se při mluvení a psaní cítili?
- Rozuměli vám ostatní?
- V čem vám za poslední rok vaše angličtina pomohla?
Trénujte vědomě právě ty dovednosti, které chcete nebo potřebujete nejvíc zlepšit. A trénovat znamená, opravdu to dělat. Číst. Poslouchat. Psát. Mluvit.
Abych ___ (rozuměla rodilým mluvčím), je potřeba, abych se ___ (poslechu rodilých mluvčích) věnovala opravdu pravidelně a abych to vydržela dlouhodobě.
Uši trénujte na rychlou řeč co nejdřív
Může se vám třeba zdát nepochopitelné, že ani po letech učení nerozumíte filmům bez titulků. A tak se na ně radši nedíváte. Čekáte, že to jednou přijde samo, až se naučíte ještě víc gramatiky a slovíček. Přitom byste měli dělat pravý opak. Trénujte uši na to, co už umíte, ale zatím nedokážete rozluštit, když to slyšíte. Začít můžete např. s upravenou četbou graded readers (s audio verzí) nebo v online podcast klubu.
Počáteční rozmluvení zvládnete i bez parťáka
Pokud jde o dovednost mluvit, může se na první pohled zdát, že introverti mají cestu k plynulosti složitější. Hovornější extroverti, kteří vyhledávají společnost, mají od přírody lepší předpoklady mluvit plynule anglicky. Anebo ne?
Introverti čerpají nejsilnější energii sami ze sebe. Skvěle se pro ně hodí samostudium. Jsou nastavení zažít tu největší změnu ve své angličtině sami se sebou. Většinou si potřebují věci důkladněji rozmyslet, a teprve potom se ústně vyjadřovat. I úsporný styl komunikace může být cool.
Pokud cítíte, že dovednost mluvit anglicky nerozvíjíte pro vás efektivním způsobem, zkuste na to jít jinak. Počáteční rozmluvení můžete zvládnout i jako samouk.
Pochvalte svou angličtinu
Oslavte všechny své úspěchy, kterých v angličtině dosáhnete. Přemýšlejte o ní pozitivně. Mějte se rádi za všechno, co už umíte.
Své NEUMÍM (anglicky) změňte na JEŠTĚ NEUMÍM (plynule mluvit anglicky), ALE…
Pozitivní myšlenky vás lépe motivují k akci. „Ještě neumím, ale…“ znamená „Můžu umět, když pro to něco udělám.“ A s takovým nastavením mysli máte velkou šanci, že se do toho skutečně pustíte. V mém workbooku najdete pro začátek návod, jak se do zlepšování mluvené angličtiny pustit jako samouk v soukromí domova.
Jsem lektorka angličtiny. Angličtinou vás naučím žít a milovat ji.
Protože: cizímu jazyku stačí dát jen svou pozornost, čas a energii. Na oplátku vám pak otevře dveře do světa plného nových přátelství, pracovních příležitostí i bezstarostného cestování.