Klára Olšáková

Klára Olšáková │cesta k angličtině
Prodloužený víkend v Londýně

Kde si užít prodloužený víkend v Londýně?

Turistické nezbytnosti, jako je londýnský Tower, katedrála sv. Pavla a Big Ben, uvidíte z lodní paluby, cyklistického sedla, horního patra doubledeckeru i proskleného mrakodrapu. Nasajete atmosféru barevného Notting Hillu. Vyrazíte na muzikál, a ještě vám zbyde dost času na relax v parcích, čaj o páté a tradiční fish and chips v útulné hospůdce. Kde si v Londýně můžete doopravdy zakouzlit? A proč je chytré mít po kapsách oříšky? I to se dozvíte v tomto článku.

1. den = Začátek dobrodružství

Plavba lodí po Temži

Začněte svůj den neobvyklým způsobem a vydejte se na loď po Temži. Londýnský River bus (Uber boat) je pohodlný způsob dopravy, který vás bude bavit a nabídne vám úchvatný pohled na město. Když na river bus vyrazíte hned po ránu, možná budete mít loď téměř sami pro sebe. Mně tento trik vyšel uprostřed letní sezóny. 

Jízdenky si nemusíte kupovat předem. Při nástupu na loď zaplatíte platební kartou. Při výstupu přiložíte stejnou kartu opět k platebnímu terminálu a odečte se vám vaše jízdné (tap in and out).

Jízdní řády na River bus.

Westminster

Z River busu můžete obdivovat architekturu památek podél Temže. Londýnská klasika je pohled z řeky na Westminsterský palác s ikonickou hodinovou věží se zvonem Big Ben.

Pojedete-li po řece západním směrem, vystupte na zastávce Millbank a k Westminsterskému paláci  se vraťte pěšky přes Victoria Tower Gardens.

Nedaleko Westminsterského paláce si prohlédněte Impozantní Westminster Abbey. Ta je místem královských korunovací a svateb a také místem posledního odpočinku panovníků. 

Westminster Abbey

Trafalgarské náměstí

Pokračujte k Trafalgarskému náměstí, v jehož středu se tyčí Nelsonův sloup a na severní straně stojí slavná Národní galerie, do které je vstup zdarma. Zajděte do ní obdivovat díla Leonarda da Vinciho, Vincenta van Gogha nebo Rembrandta. Dojmy z výstav pak můžete zpracovat v některé z kaváren přímo na Trafalgarském náměstí.

Buckinghamský palác

Z Trafalgarského náměstí se procházkou přes St. James’s Park dostanete k Buckinghamskému paláci, sídlu britského panovníka. Oblíbenou aktivitou v parku je krmení veverek. Pokud budete mít s sebou pár oříšků, čeká vás tu veselé rozptýlení v srdci Londýna.

Hyde Park a Kensingtonský palác

V okolí Buckinghamského paláce si vypůjčte kolo na některém ze stanovišť Santander Bikes a objevujte město z jiné perspektivy. V sedle se za 20 minut pohodlně přesunete od Wellington Arch až ke Kensingtonskému paláci. Cestou uvidíte Hyde park, Royal Albert Hall a Albert Memorial. Zrelaxujte se v rozlehlém Hyde Parku a navštivte také Kensingtonský palác a jeho krásné zahrady.

Kensingtonský palác

Notting Hill

Odpoledne můžete strávit prozkoumáváním londýnských čtvrtí. Při procházce ulicemi slavného Notting Hillu obdivujte pestrobarevné domy a vydejte se na Portobello Road, která vám nabídne mnohá pokušení k nákupu suvenýrů. Prodejci tu nabízejí snad vše: historické šperky, nádobí, domácí potřeby, oblečení, čerstvé ovoce a květiny. Nachází se zde i dům, ve kterém žil George Orwell. Vydejte se ale i do klidnějších ulic Notting Hillu, jako například Hillgate Place. Čeká vás tu stejná barevná smršť na fasádách, ale vyhnete se davům turistů.

Mayfair a Soho

Z Notting Hillu se můžete pěšky nebo autobusem přesunout do luxusní čtvrti Mayfair. Najdete tu jeden nevšední restaurovaný kostel, který se jmenuje Mayfair Market. Pro duchovní zážitky sem nechoďte, jen pro ty kulinářské.

Na závěr dne se nabízí sousední multikulturní Soho, kde najdete bohatý výběr kaváren, restaurací a divadel. Zažijte večerní atmosféru neonových reklam na Piccadilly Circus a pestrý noční život přilehlé China Town.

2. den = Magický den

Harry Potter Studio Tour

Mám kouzelnické schopnosti 😉

Pokud jste fanoušky Harryho Pottera, nenechte si ujít tuto pohádkovou zkušenost. Návštěva studií Warner Bros vás zavede do světa kouzel, ve kterém si prohlédnete autentické filmové rekvizity a kulisy. Nahlédnete do zákoutí hradu v Bradavicích, ve skleníku si vytáhnete svou mandragoru, vstoupíte do Zapovězeného lesa a třeba i ochutnáte máslový ležák. Počítejte s tím, že tu je co prozkoumávat a návštěva vám zabere 3-4 hodiny.

Do Warner Bros Studií se dostanete vlakem ze stanice London Euston. Vystoupíte na nádraží Watford Junction (20 minut jízdy). Z Watford Junction jezdí ke studiím pravidelná kyvadlová autobusová doprava. Cesta trvá přibližně 15 minut a cena jízdenky je zahrnutá v ceně vstupného do studií. Autobusová zastávka se nachází hned před nádražím a autobus nemůžete přehlédnout. 😉

Návštěvu studií je třeba rezervovat.

Nádraží Kings Cross a Národní knihovna

Po návratu do Londýna zůstaňte ještě chvíli v kouzelnické náladě a navštivte nádraží Kings Cross, odkud jezdí Bradavický expres pro studenty Školy čar a kouzel. Kings Cross je hned v sousedství nádraží London Euston, kam vás přiveze vlak z Watford Junction. Cestou ještě můžete nakouknout do Národní knihovny British Library.

Regent‘s park a West End Show

Odpoledne utečte před londýnským ruchem do nádherného parku The Regent‘s park. Zde můžete v klidu květinových zahrad a jezer vstřebat své kouzelné zážitky z dopoledne a načerpat energii.

Z parku se vydejte přes Baker Street (bydliště Sherlocka Holmese) a Oxford Street (rušná nákupní ulice) do oblasti West End. Po večeři si tu dopřejte kulturní zážitek a vyrazte na některý z mnoha muzikálů.

Aktuální program a vstupenky.

3. den = Z nejmodernější ptačí perspektivy do historie

Sky Garden

Prodloužený víkend v Londýně by nebyl úplný bez vyhlídky na město. Závěrečný den začněte v oblacích ve Sky Garden. Tato nejvýše položená veřejná zahrada v Londýně vám nabídne kruhový panoramatický výhled na město i restauraci.

Vstup do Sky Garden je zdarma. Jako na dlani tu máte historický Tower i moderní mrakodrapy včetně oblíbené Okurky (The Gherkin).

Abyste měli jistotu, že se na Sky Garden dostanete (a nebudete muset stát nekřesťanskou frontu), vstupenku si raději rezervujte předem.

Sky Garden

Od Sky Garden si můžete odskočit na tržnici Leadenhall Market (další z natáčecích lokalit Harryho Pottera – Příčná ulice) nebo se vydat rovnou na průzkum londýnského Toweru.

Tower of London

Seznamte se s bohatou historií tohoto hradu. Průvodcem po Toweru vám budou strážci místní pevnosti beefeateři, kteří vám povypráví příběhy (s oblibou hlavně ty tragické) z královské historie. V Toweru si také můžete prohlédnout korunovační klenoty. Na ty se tu stojí dost dlouhé fronty, tak si dejte velkou časovou rezervu, pokud si tento zážitek chcete dopřát.

Katedrála svatého Pavla a Millennium Bridge

Po návštěvě Toweru se vydejte ke Katedrále svatého Pavla. Cestou si prohlédněte Monument, památník připomínající velký požár v roce 1666, který zničil značnou část Londýna.

Od St. Paul’s Cathedral pokračujte procházkou po Millennium Bridge, moderním ocelovém mostě pro pěší, který vás zavede přes Temži. Z mostu budete mít skvělý pohled zpět na Katedrálu svatého Pavla a slavnou galerii moderního umění Tate Modern na protějším břehu. Uvidíte také divadlo Shakespeare’s Globe nebo mrakodrap The Shard, nejvyšší budovu ve Velké Británii.

Procházka podél Temže směrem k Tower Bridge vás povede po Queen’s Walk podél muzea v křižníku z druhé světové války HMS Belfast a londýnské radnice.

MHD a bezkontaktní platby kartou

Londýn má vynikající síť MHD s bezkontaktními platbami kartou.

  • Dopředu nemusíte nakupovat žádné jízdenky.
  • Cestování po městě vyřídíte jednoduše přiložením platební karty k terminálu při nástupu a poté znovu při výstupu z MHD.
  • Jedinou výjimkou jsou červené dvoupatrové autobusy doubledeckery, ve kterých přikládáte platební kartu k terminálu u řidiče pouze při nástupu.
  • Pro zpestření dopravy po městě využijte také lodě river bus nebo si pronajměte kolo (platíte kartou na stanovišti, ze kterého si kolo půjčujete).

Prodloužený víkend v Londýně – Na co nezapomenout

Necháte se také pohltit pulzující atmosférou, bohatou královskou historií a různorodostí, která z Londýna sálá? Na cestu si kromě pasu nezapomeňte přibalit: 

  • bezkontaktní platební kartu,
  • pohodlné nepromokavé boty,
  • deštník,
  • svetřík (i v srpnu)
  • a při přecházení ulice…

Láká vás cesta do Londýna, ale bojíte se, že se tam nedomluvíte? 

Rozmluvíte se na lekcích angličtiny. Zvažte, jestli se chcete učit jako samouk s podporou lektorky nebo do své angličtiny zainvestujete více a dopřejete si individuální výuku. Neztrácejte čas učením, které vaši angličtinu (a váš pocit z ní) neposouvá tím správným směrem: k pohodovému cestování po anglicky mluvících zemích. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *