Klára Olšáková

anglicka slovicka

Učte se slovíčka minimalisticky

Obohacení slovní zásoby je možné, i pokud nemáte na učení moc času. Svou angličtinu vylepšíte díky jednoduchému studijnímu návyku. Stačí vám 5 minut denně. A trpělivost.

Chcete mluvit plynule anglicky a mít bohatou slovní zásobu, a tak si zavedete sešit na slovíčka. Ale v každodenním shonu vám na ně nezbývá čas. Jednou za čas otevřete svůj slovníček a s hrůzou zjišťujete, kolik jich pořád neumíte. Začínáte pochybovat o svých schopnostech. A možná vás začínají napadat myšlenky, že s angličtinou přestanete.

Pojďme se podívat na důvody, proč může učení slovíček k těmto pocitům vést. A hlavně na tipy, jak se ze spárů frustrace vymanit a učit se míň, ale líp.

Příliš mnoho slovíček škodí

Když se rozhodnete zavést si do učení angličtiny nový návyk – zapisovat si neznámá slovíčka a pravidelně si je opakovat, máte přirozeně tendenci naučit se co nejvíc slov za co nejkratší dobu. Představa, jak při mluvení používáte desítky a stovky nových slov z vašeho sešitu, vás žene vpřed.

Pak vynecháte den, dva. Přijde horší týden v práci a sešit neotevřete. Máte dojem, že nemáte čas. A když se chvilka najde, slovníček zrovna nemáte u sebe. 

Jakou energii vám takový sešit dává? Baví vás s ním angličtina víc než bez něj? Ne? Tak proč ho ještě máte? Jakýkoli „pomocník“, který vám dlouhodobě neustále připomíná, co ještě neumíte, je spíš klacek pod vašima nohama.

💡 TIP č. 1:

Zaveďte si minimalistickou rutinu, kterou zvládnete vždy (i když se vám třeba zrovna nechce). Dejte si jeden konkrétní minicíl, který dokážete splnit každý den:

  • Každý den si zopakuju 5 nových slovíček z minulé lekce.
  • 5 x týdně si budu 5 minut opakovat nová anglická slovíčka.
  • Každý den si napíšu jednu větu k 8 novým slovíčkům z blogového článku přečteného o víkendu.

Na neznámé slovíčko musíte narazit opakovaně, abyste si ho opravdu zažili a správně ho používali. Zamyslete se nad tím, jak pravidelné opakování slovíček zařadíte do svého běžného dne. Kdy a kde si budete slovíčka opakovat? Pár minut každý den je lepší než jednou týdně půl hodiny.  

Co je /ˈdezət/: dezert nebo poušť?

Samotné slovíčko, i když víte, co znamená, vám v komunikaci moc nepomůže, pokud ho nesprávně vyslovujete nebo nevíte, jak ho použít ve větě.

💡 TIP č. 2:

Slovíčka se naučte hned od začátku správně vyslovit. Napište si je a používejte ve slovních spojeních a ve větách. Představte si, v jaké situaci byste nové slovíčko použili právě vy. 

  • Do slovníčku si nezapisujte izolovaná anglická slovíčka + jejich překlad do češtiny. 
  • Nové slovo si zaznamenejte ve slovních spojeních nebo ve větách, ve kterých jste na slovíčko poprvé narazili.
  • V následujících dnech si ho dosaďte do nových vymyšlených vět (a nahlas si je přečtěte).

Pokud váháte, jak slovo správně použít, ověřte si to ve slovníku nebo u svého lektora angličtiny. Na internetu můžete využít online slovníky Cambridge nebo Oxford. Užitečné jsou také Word reference (tady si můžete ověřit různá slovní spojení) a Forvo (poslech správné výslovnosti).      

Učíte se víc „knihu“ než angličtinu

Abyste se v pohodě domluvili anglicky, nemusíte znát všechna slovíčka z učebnice. Ta je váš skvělý pomocník, ale nezapomínejte také na svět reálné angličtiny. Učebnice totiž připomíná tak trochu život ve skleníku: může zkreslovat vaši představu o světě přirozené angličtiny, kterou pak slyšíte „na ulici“, třeba když cestujete. 

💡 TIP č. 3:

Obklopte se angličtinou, která vás baví, a tu čtěte a poslouchejte. Žijte jí. Nebojte se vodopádu cizích slov. Ze začátku vás možná zaplaví pocit, že vás ten proud ubije. Věřte, že si zvyknete a postupně si to začnete i užívat. Naučíte se totiž, že pro porozumění angličtině nemusíte znát každé jednotlivé slovíčko.

Pokud se angličtině věnujete pravidelně (a kromě učebnice sledujete filmy nebo seriály v angličtině, posloucháte podcasty, čtete knížky nebo články), narazíte na nové slovíčko dříve nebo později znovu. To už ho uslyšíte nebo přečtete v jiném tématu. A teprve až toto zopakujete mnohokrát, budete mu opravdu dobře rozumět a zvládnete ho správně použít v různých situacích.   

Pro vaši angličtinu je nejlepší, když si ji nastěhujete do svého každodenního života. Začněte jednoduchými kroky:

  • pravidelně poslouchejte autentická audia nebo videa v angličtině
  • vyprávějte o nich (anglicky a nahlas)
  • zapojte nová slovíčka, která se chcete naučit
  • zaveďte tento jednoduchý návyk do vašeho učení

Přestaňte se učit v retro stylu

Zkuste namísto sešitů rozdělených na sloupce slov vyzkoušet chytré aplikace s interaktivními kartami. Já pro své studenty používám Quizlet. Vytvářím tematické sety slovíček a frází, a protože je učím ve větách nebo slovních spojeních, studenti si díky kartám procvičí rovnou i gramatiku. Na kartách využívám pro lepší zapamatování i obrázky. 

💡 TIP č. 4:

Vyzkoušejte mobilní aplikaci s kartičkami a vytvořte si vlastní sety anglických slovíček nebo gramatiky. Vybírejte si slovíčka, která se opravdu chcete naučit, a vytvořte si vlastní vzorové věty. 

Výhody flashcards:

  • Máte je na pár kliknutí ve svém mobilu vždy u sebe.
  • Můžete si tak slovíčka opakovat, kdykoli se vám v průběhu dne naskytne vhodná příležitost.
  • Pomůžou vám zařadit angličtinu do vašeho každodenního života.
  • Pravidelné opakování slovíček vás s nimi navíc bude i bavit.
  • Bude pro vás jednodušší u tohoto nového návyku vydržet.

V Quizletu můžete začít interaktivními kartami se stovkou nejpoužívanějších anglických sloves. Naučte se je správně vyslovovat, používat ve větách a převádět do minulého času.

Líc kartičky se slovíčkem ‚go‘.

Jedním kliknutím si správnou odpověď ověříte na rubu kartičky. 

Pokud vás láká myšlenka začít se angličtině věnovat alespoň 10 minut každý den, učit se slovíčka z autentických nahrávek, pravidelně mluvit anglicky a nebýt na to vše sami, využijte mé nabídky individuálních lekcí nebo se přidejte do Online podcast klubu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *