Klára Olšáková

sebejista komunikace v anglictine

14 tipů, jak se rozmluvit anglicky

Mluvit krásnou plynulou angličtinou se můžete naučit i doma v obýváku. Stačí k tomu vytrvalost, pravidelnost a… zrcátko. Že nevíte k čemu? I to se dočtete o pár řádek níže. 

Zaměřte se na výslovnost

Správná výslovnost je základ. Bez ní se sebevědomí při mluvení hledá horko těžko. Pokud se v duchu děsíte každého „the“, protože vy se prostě „th“ nikdy nenaučíte správně vyslovit, tak zadržte a dejte si nový cíl: naučte se to. Vy to totiž zvládnete!  

1. Pravidelně poslouchejte rodilé mluvčí: anglické filmy, seriály, podcasty nebo jiné audio. A moc se nešetřete. Nahrávka k učebnici je fajn, ale film nebo podcast je lepší. Seznamujte se s různými variantami angličtiny, naposlouchejte přízvuk a intonaci. Že nerozumíte? Upřímně: pokud to nenatrénujete, nikdy nebudete. Udělejte první důležitý krok a ZAČNĚTE angličtinu pravidelně poslouchat. A pokud cítíte, že potřebujete dodat motivaci, najděte si takový kurz angličtiny, který vás v pravidelném poslechu podpoří. 

2. Vyzkoušejte stínování: Pokuste se kopírovat co nejpřesněji, jak mluví rodilí mluvčí. Sledujte, jak vyslovují slova a jak je spojují ve větách. Napodobujte jejich intonaci a přízvuk. A nestyďte se, že vám to prozatím nejde. Pravidelným tréninkem (a ničím jiným) se zlepšíte.

3. Mluvte nahlas: Snažte se co nejvíc mluvit anglicky, klidně i sami v obýváku. Výslovnost bez mluvení nezlepšíte. Pěkně nahlas a hlavně to, co vám zatím nejde. Vaše svaly si na některé hlásky musí zvyknout. Postupně to půjde, uvidíte!

4. Naučte se všechny anglické hlásky: Nespokojte se s tím, že místo „th“ řeknete „f“ nebo „d“. Sáhněte si do svědomí a přestaňte odkládat ty anglické hlásky, se kterými se trápíte. Věnujte jim čas a zvládněte je.

Začít můžete klidně hned třeba na stránkách BBC Learning English: Sounds of English, Easy level. Vyberte si hlásku, kterou se chcete naučit a pusťte si video. Trénujte u videa a sledujte při tom svá ústa v zrcátku. Odpovídá to, co vidíte v zrcátku, tomu, co vidíte na videu? I malé děti se se zrcátkem učí správně vyslovovat třeba hlásku Ř. Když to zvládne pětiletý klučina, dáte to i vy. 

Mluvte. Mluvte. Mluvte.

5. Pravidelně s někým mluvte anglicky: Practice makes perfect. Tady už samomluva v obýváku nestačí. Potřebujete se rozmluvit „naživo“: reagovat na nečekané otázky, přijmout chyby, porozumět i bez znalosti každého jednotlivého slova a naučit se zvládat situace, kdy vám třeba vypadne slovíčko.

Pokud nemáte příležitost pravidelně mluvit anglicky, zapište se do kurzu. Dbejte na to, abyste v něm kromě konverzace dostali i kvalitní zpětnou vazbu nejen na vaši slovní zásobu a gramatiku, ale také výslovnost a srozumitelnost. 

6. Myslete pozitivně: Vaše angličtina je lepší, než si myslíte. Mluvte a nebojte se chyb. Bez nich se dál neposunete. Přijměte je jako své dočasné parťáky, kteří vás sice tak trochu štvou, ale zároveň vám pomáhají dojít na cestě k angličtině dál.

Pusťte si angličtinu do života

7. Čtěte anglické knížky, blogy a časopisy nebo začněte odebírat newsletter třeba o zahradničení: Vybírejte si hlavně to, co vás opravdu baví. Zlepšíte si při tom i slovní zásobu a gramatiku, ani nebudete vědět jak. 

8. Zaměřte se na témata, která nejvíc využijete: Naučte se slovíčka z vašeho oboru nebo z oblasti vašich zájmů. Právě ta vám v konverzacích pomůžou nejvíc. Lidé se přece nejraději baví o svých zálibách.

Trénujte gramatiku v praxi

9. Nejvíc trénujte gramatiku, kterou opravdu potřebujete v praxi. K procvičení gramatiky kdekoli máte k dispozici nejrůznější online zdroje. Můžete využít například aktivity a materiály zdarma na stránkách Lingolia English nebo Help for English.

10. Učte se pravidelně: Správná rutina je nutnost. Hodinová lekce angličtiny jednou týdně vás nespasí. Pár minut každý den (dobře, skoro každý den) se musíte učit sami. Bez toho se nezlepšíte. Ale učení je třeba i článek na blogu, seriál nebo písnička (a refrén si zazpívejte nahlas :).

Založte si svůj „fanklub“

Už vážně se svou angličtinou chcete „něco“ dělat? Nenechte se zahltit všemi (mými) tipy najednou. Vyberte si pro začátek jen takové, na které máte opravdu chuť nebo je nejvíc potřebujete. A učte se podle nich.

Nezapomeňte o tom říct lidem, kteří vás podporují – rodině, kamarádům, kolegům, vašim lektorům angličtiny. Moc vám pomůže, když budete mít ve svém okolí lidi, kteří angličtinu také pravidelně poslouchají a anglicky mluví. Můžete si spolu vyměňovat dojmy, slavit úspěchy a probírat potíže a překážky, na které při učení narazíte.

Učení si naplánujte

11. Nejdříve se zaměřte na osvojení nového návyku: poslouchejte a mluvte anglicky pár minut každý den. Důležitá je pravidelnost. Okamžité výsledky nečekejte.

12. Buďte trpěliví. I když se vám bude zdát, že se zatím nezlepšujete, má to smysl. Není důvod to vzdát.

13. Začněte pozvolna. Pracujte na zlepšení své angličtiny každý den, ale jen tolik minut, kolik pohodlně zvládnete i dlouhodobě. Nepřepalte začátek.

14. Dobře si rozmyslete, kdy a kde se budete učit. To vám pomůže zapojit nový návyk do vašeho dne.

Líbí se vám představa učit se anglicky podle tipů v tomto článku? Začněte třeba hned jako samouk. Potřebujete dodat motivaci, abyste se donutili najít si na angličtinu čas a trénovali ji opravdu pravidelně? Pokud na všechnu tu práci  nechcete být sami, ráda vás  podpořím na individuálních lekcích nebo ve skupinových kurzech. Na změnu není nikdy pozdě.  

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *