Klára Olšáková

Vyzrajte na small talk v angličtině

Pustit se v klidu do konverzace v angličtině s neznámou osobou vyžaduje dostatek sebejistoty. Zejména pokud jste spíše introvertní povahy nebo se stydíte zapojit do konverzací v angličtině, může to být ještě náročnější. V tomto článku s vámi sdílím tipy, jak se připravit na neformální konverzace typu small talk v angličtině a jak se naučit zvládat tuto situaci v reálném životě.

Poslední srpnový týden roku 2017 sedím odpoledne na lavičce před mezinárodní školou v Tiraně. Čekám na syny. První den v nové škole, v neznámém jazyce, v cizí zemi. Budou mít na tváři úsměv, až vyjdou branou ven? Vedle mě si sedá sympatická blondýnka. „Hi, I’m Cori.“ „Hi, I’m Klára. Nice to meet you.“  „It’s great to meet you. So, what’s your story?

Za pět minut vím, že naši synové jsou spolužáci. Dozvídám se, odkud Cori pochází. Jsem pozvaná do klubu rodičů, kteří organizují ve škole pro děti mimoškolní akce. Na následující týden mám domluvenou seznamovací schůzku s jednou z maminek z tohoto klubu, která mi vysvětlí, jak to přesně funguje. A pak už přicházejí kluci…   

Co je small talk?

Termín small talk používáme pro zdvořilostní konverzace v angličtině. Jde o neformální rozhovory s lidmi, které neznáte. Vybavuji si své obavy a nervozitu ve chvílích, kdy jsem se měla dát do řeči s úplně neznámým člověkem. Nebo s někým, koho jsem znala jen od vidění. O čem se spolu budeme bavit? A navíc ještě v angličtině! Vždyť o něm vůbec nic nevím. To bude TRAPAS!

Člověku se v takových chvílích v hlavě ozývá spousta strašáků:

  • Vůbec mě nenapadá, co mám říct, nebo na co se mám ptát.
  • Co když se zaseknu uprostřed věty?
  • Kolik toho mám o sobě napoprvé vyzradit?
  • Bude mi rozumět?
  • Budu já rozumět?
  • Mně se vlastně ani moc mluvit nechce. Spíš cítím, že bych měla něco říct.
  • Bojím se, že udělám chybu a vyseknu si ostudu.
  • RADŠI ODVRÁTÍM ZRAK!

Honí se vám někdy hlavou podobné myšlenky? Nejste sami. Pojďme si rozebrat, co s tím.

Připravte si několik zajímavých otázek (a odpovědí)

Připravte se na small talk předem. To, že se vám všichni ostatní v konverzacích zdají přirození a spontánní, neznamená, že takoví musíte být i vy. Abyste překonali bariéru „Nevím, co říct.“, připravte si seznam vhodných témat na rozhovor dopředu. Můžete se například zeptat na zájmy, cestování nebo počasí. Pár spolehlivých témat v záloze vám pomůže cítit se během konverzace sebevědoměji.   

Představte si různé situace, ve kterých zahajujete konverzace v angličtině s neznámou osobou, a předvídejte

  • Napište si 5 zajímavých otázek, které byste mohli v těchto situacích využít.
  • Doma si je v klidu (ale nahlas) natrénujte.
  • V samotné konverzaci pak můžete snáze převzít iniciativu a položit otázku jako první.

Small talk začíná a vy jste na jeho začátku v roli pozorného posluchače:

  • How was your weekend?
  • What was the highlight of your day?
  • What are you doing this weekend?

Můžete očekávat, že až vám protějšek o sobě něco poví, dostanete svou vlastní otázku zpět jako bumerang: „And what about you?“. Takže si ke svým otázkám rovnou připravte a natrénujte i odpovědi. 😊

Začněte lichotkou

Další způsob, jak s někým můžete začít konverzaci, je pomocí komplimentu.

I really like your dress. Where did you get it?

Cílem vůbec nemusí být zjistit, kde šaty koupili, ale rozproudit konverzaci a možná se i něco zajímavého dozvědět. Kompliment každopádně vždy potěší a celý rozhovor se pak nese na pozitivní vlně.

Hledejte společné záliby

Hudba, knihy, filmy, cestování, sport a další vášně. Všichni lidé rádi hovoří o svých zálibách. Pro počátek bude stačit, když zjistíte, co je baví nebo zajímá.

  • What are you most excited about these days?
  • What’s your ideal way to spend the weekend?
  • What do you like doing in your free time?
  • What hobbies do you enjoy doing when you have some time to yourself?

Když už zálibu znáte, pokračujte souvisejícími otázkami: What…?/ Why…?/How…? Tento typ otázek vyzývá k delším odpovědím. Pokud jste nalezli nějakou společnou zálibu, máte skvělé téma na zbytek rozhovoru.

  • That sounds great! Tell me more about…
  • Oh, interesting. What do you like about … (hiking)?
  • Why do you love … (pilates)?

Buďte pozorným posluchačem

Small talk má být krátký a příjemný. Sáhodlouhé historky ostatní v seznamovacím rozhovoru spíše nudí. Nakonec ve vás zůstane především celkový dojem z prožitého rozhovoru.

Klidně více poslouchejte, než mluvte. Soustřeďte se na porozumění slov i emocí člověka, se kterým mluvíte. Ptejte se na témata, o kterých vám vypráví. Takový aktivní poslech nejen že ukazuje váš zájem, ale také vám ulehčí tlak neustále přicházet s novými tématy. Jako milý a pozorný posluchač, který klade zajímavé otázky budete oblíbení. 😊

Zhluboka dýchejte

Je přirozené cítit nervozitu, zejména když mluvíte cizím jazykem. Několikrát se  zhluboka nadechněte a snažte se uvolnit. Nezapomeňte, že chyby jsou v pořádku a většina lidí ocení váš pokus komunikovat v jejich jazyce. Sebevědomí přichází s praxí, takže čím více se zapojujete do rozhovorů, tím snazší to postupem času bude. 

I nedokonale zvládnutý rozhovor je rozhovor, který vaši angličtinu posouvá dál.

Sledujte filmy a seriály v angličtině

Sledování filmů a seriálů v angličtině vám může pomoct zažít si tento druh konverzací v angličtině a způsob, jak lidé vedou small talk. Zaměřte se na to, jak:

  • postavy zdraví,
  • ptají se na různé věci
  • a reagují na vzniklé situace.

Pravidelný poslech je zábavná a účinná cesta ke zlepšení vašich jazykových dovedností.

Pokud si prozatím na filmy nebo seriály netroufáte, začněte poslouchat podcasty určené pro studenty angličtiny. Mají jednodušší formu, pomalejší rychlost a slovní zásobu přizpůsobenou nižší jazykové úrovni studentů. Zajímavý pro vás může být například 6 Minute English od BBC.

Small talk je fajn začátek ...

Small talk je dovednost, která se dá rozvíjet, a je to důležitá součást budování vztahů. Praktický návod (vhodný zejména pro stydlivé povahy a pro introverty), jak získat sebedůvěru v mluvení v klidném prostředí svého domova, sdílím detailně ve svém workbooku I Speak English Every Day

Small talk může být prvním uzlíkem na nitce, ze které můžete utkat pravý gobelín přátelství.

A v co se rozvinul můj seznamovací rozhovor s Cori? Naše rodina díky ní získala hned na začátku pobytu v Albánii tipy na příjemná klidná místa pro trávení víkendů mimo Tiranu. O dva roky později, když už Cori v Albánii nebydlela, jsem vyrazila v Tiraně na školní bleší trh. Koupila jsem tam dětem německý obrázkový slovník. Když jsem ho doma otevřela, nalezla jsem uvnitř odřenou nálepku se jménem původního majitele: Cori. Milá náhoda. Jedna z těch, u nichž cítíte, že se nestaly tak úplně náhodou… 

Hodně štěstí ve vašich budoucích seznamovacích rozhovorech. A nezapomeňte si plnit své sny s angličtinou!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *